Zwalczanie kreta w ogrodzie

Zwalczanie kreta w ogrodzie:

   Krety tworzą charakterystyczne kopce na trawnikach i w ogrodach. Są prawdziwą zmorą wielu ogrodników, właścicieli przydomowych ogrodów i trawników. Po pierwsze, wysypana na zewnątrz w formie kopca ziemia nie wygląda estetycznie. To jeszcze kret kopiąc tunele pomiędzy kopcami, podgryza korzenie roślin.

Czym żywi się kret?

   Poza tym kret żywi się dżdżownicami, które w ogrodzie mają bardzo ważną rolę – spulchniają ziemię. Kret gustuje w najbardziej zadbanych ogrodach i trawnikach. Dlaczego? Świetnie czuje się w często nawożonych ziemiach. Jest uciążliwy o każdej porze roku – nawet zimą nie zapada w sen. A kopie korytarze na głębokości około pół metra poniżej poziom zamarzania. Na szczęście – dla działkowiczów i właścicieli ogrodów – kret jest samotnikiem, nie dąży wcale do spotkań z innymi kretami w swoich korytarzach. Polowanie na kreta powinno odbywać się o poranku – wtedy to kret jest najbardziej aktywny.

Nie rób tego sam!

   Zwalczanie kretów na własną rękę jest mozolną pracą, a do tego niezwykle często – bezskuteczną. Kret potrafi w ciągu doby wykopać nawet siedemdziesiąt kopców. Dlatego im szybciej zacznie się zwalczać te szkodniki, tym jest większa szansa na uratowanie ogrodu. Na rynku dostępnych jest wiele środków, za pomocą których możliwe jest odstraszenie, złapanie lub zniszczenie kretów. Niestety, najczęściej walka w pojedynkę z tym zwierzęciem staje się niezwykle nieefektywna. Pracownicy naszej firmy posiadają potrzebną wiedzę, doświadczenie i środki. Aby szybko i skutecznie pozbyć się problemu z kretami.

Uwaga!

   Nie wszyscy, niestety, wiedzą, że zwalczanie ich za pomocą środków chemicznych, które mają za zadanie spowodować śmierć szkodnika, jest dozwolone tylko na terenach ogrodzonych i to w przypadku, gdy stanowią rzeczywisty problem. W swojej pracy przestrzegamy tego zakazu. Jeśli kret pracuje na łąkach, pastwiskach i innych terenach nieogrodzonych, odstraszamy go lub łapiemy w pułapki, po czym wywozimy na teren, gdzie może swobodnie kopać swoje korytarze.

Kreta możemy zwalczać:

    na terenie naszego ogrodu, uprawach ogrodniczych, szkółkach, lotniskach, nasypach hydrotechnicznych, obiektach sportowych.

     W innych przypadkach możemy zwalczać krety jedynie po uzyskaniu zgody Ministra Środowiska.

 

Karczownika możemy zwalczać w:

na terenie naszego ogrodu, w sadach, uprawach leśnych.  

Z takim obrazkiem walczymy

zwalczanie kreta w ogrodzie

Na czym polega usługa zwalczania kretów, nornic i karczowników

      Pierwszą proponowaną usługą zwalczania kreta w ogrodzie jest metoda fumigacji. Fumigacją fosforowodorem może być wykonywana jedynie przez przeszkolone ekipy, które ukończyły kurs ochrony roślin metodą fumigacji (posiadamy takie uprawnienia od stycznia 2020r). Stosowane przez nas środki nie są dostępne w powszechnym obrocie i nie mogą być (ze względu na swoją toksyczność) stosowane przez osoby prywatne. Do bezpiecznego przeprowadzenia gazowania korytarzy i nor kretów wymagane są odpowiednie środki ochrony osobistej. Dlatego kupując środki wytwarzające gaz fosforowodór do zwalczania kreta ryzykujesz swoje bezpieczeństwo oraz narażasz się na odpowiedzialność karną.

Jak przebiega usługa zwalczania kreta w ogrodzie 

     Wykonujemy inspekcję terenu na którym zadomowiły się szkodniki (krety, nornice, karczowniki). Ustalamy, które kretowiska są świeże i aktywne, dzięki temu ograniczamy koszty usługi. Do wykonania zabiegu zwalczania kretów wymagana jest odpowiednia pogoda. Minimalna dobowa temperatura 5 stopni, najlepiej po deszczu. Otwieramy każdą aktywną norę kreta i wrzucamy do niej odpowiednią ilość tabletek, które pod wpływem ciepła i wilgoci wytwarzają trujący gaz- fosforowodór. Zabezpieczamy otwory- kretowiska.

     Gaz penetruje wszystkie korytarze i bezboleśnie zabija kreta. Po około 7 dniach od przeprowadzenia zabiegu zwalczania kreta, karczownika czy nornicy, wyrównujemy wszystkie kretowiska znajdujące się na działce. Pozwoli nam to stwierdzić czy udało się skutecznie pozbyć kreta. W przypadku pojawienia się nowych kopców zabieg należy powtórzyć w nowych miejsca aż do uzyskania całkowitej skuteczności.

  Drugą metodą zwalczania kteta w ogrodzie są pułapki

     Do zwalczania kretów można także posłużyć się dostępnymi na rynku pułapkami, których zadaniem jest schwytanie szkodnika. Jednak metoda ta nie jest często używana przez ogrodników, z racji późniejszej konieczności pozbycia się szkodnika.

zwalczanie kreta w ogrodzie

Podsumowując, jeśli masz w ogrodzie nieproszonych gości my się ich pozbędziemy.