ZAKŁADANIE TRAWNIKÓW

ZAKŁADANIE TRAWNIKÓW

ZIELONE TRAWNIKI PRAWDZIWĄ OZDOBĄ OGRODU

Trawniki we współczesnych ogrodach zajmują przynajmniej połowę powierzchni i są ich podstawowym elementem. Pełnią ważną rolę w kształtowaniu warunków sprzyjających wypoczynkowi. Założenie trawnika, który będzie się ładnie prezentował i długo utrzymywał w dobrej formie, to niemałe wyzwanie. Warto to zadanie powierzyć osobom, które zajmują się tym zawodowo, co pozwoli uniknąć w przyszłości problemów.

Firma Usługi Ogrodnicze Dąb ma w swojej ofercie zakładanie trawników z siewu i rolki. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który jest lepszy, bo wpływ mają tutaj różne uwarunkowania. Trzeba wziąć pod uwagę ukształtowanie terenu, rodzaj podłoża, intensywność użytkowania czy stopień nasłonecznienia. Wszystkie te aspekty wpływają na późniejszy wygląd trawnika i przesądzają o jego trwałości. Na spadzistym terenie lepiej sprawdzi się trawa z rolki, ponieważ nasiona mogą zostać wypłukane przez opady i podczas polewania.

TRAWNIK Z SIEWU CZY Z ROLKI

Obydwa sposoby różnią się kilkoma cechami . Ostateczny wybór zależy od Państwa, ale ogólnie droższy sposób, czyli trawę z rolki wybieramy gdy:

  • mamy potrzebę uzyskania szybkiego efektu, kiedy trawa powinna być gotowa w określonym czasie na przykład na uroczystości rodzinne .

  • potrzebujemy zabezpieczenia przeciwerozyjnego młodego trawnika na przykład na zboczach, gdzie pojawia się spływ wody. Tam trawa z siewu może nie mieć szans na wykiełkowanie i utworzenie darni.

  • trawniki z rolki proponujemy też wtedy, kiedy decydujecie się Państwo na rozłożenie siatki przeciwko kretom, gdyż ze względów technicznych łatwiej, a więc i taniej rozłożyć ją pod trawę rolowaną.

     

Trawnik z siewu jest tańszy , wymaga więcej cierpliwości i pracy przy doprowadzaniu go do stanu idealnego. Łatwiej się zachwaszcza zanim darń ograniczy wzrost chwastów. Ostatecznie jednak efekt jest ten sam i po roku sami nie jesteśmy w stanie odróżnić trawnika założonego jedną, czy drugą metodą , choćby rosły obok siebie. Przy obydwu metodach skupiamy się przede wszystkim na jak najlepszym przygotowaniu nawierzchni pod trawnik. Następnie stosujemy wypróbowane już niezawodne mieszanki traw – odpowiednio dobierając je do właściwości terenu i rodzaju gleby.

ZAKŁADANIE TRAWNIKÓW

Aby efekt był zadowalający, a trawnik służył w dobrej formie wykonujemy czynności przygotowawcze:

  • teren zostaje oczyszczony z kamieni, resztek korzeni i innych ewentualnych odpadów

  • następnie gleba zostaje przekopana, w celu uzyskania luźniejszej struktury

  • usunięte zostają chwasty. Ważna jest dokładna ich eliminacja, bowiem późniejsze pozbycie może być trudne. Środki chwastobójcze, mogą uszkodzić wyrosłą trawę

  • jest to także dobry moment, aby ułożyć system drenażowy

  • kolejną czynnością jest odpowiednie uformowanie terenu, niwelacja nierówności, aby w przyszłości trawnik miał doskonale równą powierzchnię. Ma to zarówno wydźwięk wizualny, jak i praktyczny – równa powierzchnia nie tylko efektywniej się prezentuje, ale także zdecydowanie łatwiej daje się pielęgnować.

Dopiero po dokonaniu wstępnych działań, przystępujemy do pracy właściwej czyli siania lub układania trawnika z rolki. Jeśli nie wiedzą Państwo, który rodzaj wybrać, chętnie służymy pomocą i fachowym doradztwem. Zrobimy oględziny terenu, zapoznamy się z oczekiwaniami i wskażemy optymalne rozwiązanie.

Wśród naszych pracowników są ogrodnicy, którzy na swoim koncie mają liczne realizacje. Dysponujemy specjalistycznym, sprawdzonym sprzętem ogrodniczym i zapleczem maszynowym, a zdobyta praktyka przekłada się na wysoką jakość oferowanych przez nas usług. Zapraszamy serdecznie do kontaktu. Z przyjemnością upiększymy Państwa ogród.