Wertykulacja i aeracja trawnika

Wertykulacja i aeracja trawnika

Wertykulacja i aeracja jest podstawą pięknego wyglądu trawnika równie nieodzowną jak regularne koszenie i nawożenie. Aerację i wertykulację najlepiej wykonać wiosną.

Wertykulacja i aeracja trawnika

Wertykulacja co to takiego?

Jeśli chcesz aby Twój trawnik długo przypominał zielony dywan, raz w roku musisz przeprowadzić jego wertykulację – czyli nacięcie darni i usunięcie resztek z murawy.

Po co robić wertykulację?

Wertykulacja trawnika jest potrzebna wtedy, gdy murawa przestaje wyglądać jak zielony dywan, a zaczyna przypominać poprzerastane mchem pastwisko. Trawnik „daje nam sygnał”, że już czas na wertykulację, gdy murawa staje się za bardzo zbita – t.j. po opadach lub podlewaniu woda długo nie wsiąka oraz wtedy, gdy trawa nie regeneruje się tak dobrze jak wcześniej.

Na czym polega zabieg wertykulacji?

Wertykulacja trawnika to pionowe cięcie darni na głębokość około 5-15 mm (profesjonalne urządzania nawet na 45 mm). Jej celem jest usunięcie obumarłych części roślin, mchu i nadmiaru filcu. Dzięki temu zabiegowi zapewnimy trawie lepszy dostęp wody, światła i tlenu oraz usuniemy chwasty i mech.

Termin: kiedy robić wertykulację?

Wertykulacja trawnika powinna być przeprowadzana co raz w roku – najlepiej wczesną wiosną, po pierwszym koszeniu trawy. Wertykulacji nie należy przeprowadzać w pierwszym roku po założeniu trawnika, bo w ten sposób możemy doprowadzić do jego zniszczenia. Nie należy martwić się złym stanem murawy zaraz po wertykulacji trawnika, gdyż trawa szybko się zregeneruje.

Narzędzia: czym przeprowadzać wertykulację?

Wertykulację trawnika można należy wykonać przy pomocą specjalnych grabi ogrodniczych, wertykulatora ręcznego (na małych trawnikach) lub wertykulatora mechanicznego (na dużych trawnikach).

Aeracja – co to jest?

Aeracja trawnika to zabieg napowietrzania murawy, wykonywany dwa razy w sezonie. Jest ona niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym, choć bardzo często pomijanym.

Po co się ją wykonuje?

Aeracja trawnika ma na celu napowietrzenie i rozluźnienie gleby. Dzięki zabiegowi:

  • zwiększa się elastyczność trawnika,
  • trawa pobudzana jest do wzrostu,
  • zwiększa się masa korzeniowa murawy.

Aeracja poprawia także strukturę gleby bezpośrednio pod murawą – poprawia wnikanie wody i nawozów, dzięki czemu zwiększają się jej możliwości regeneracyjne – trawa jest bardziej odporna na deptanie i tworzy gęstą i wyrównaną darń.

Narzędzia do aeracji

Aeracja trawnika na małej powierzchni polega na nakłuwaniu trawnika (max. na głębokość 8-10 cm), przy pomocy wideł, specjalnych butów z kolcami lub walców z kolcami. Aeracja trawnika na dużej powierzchni wymaga specjalistycznych narzędzi ogrodowych – aeratorów.

Ale na wertykulacji i aeracji trawnika nie kończy się jest jeszcze wiele innych zabiegów które należy wykonać zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą.

Wystaw opinie o Nas